Carpuride W125A/W125S Best Car Audio Touch Screen With DVR
carpurideSKU: 125A
Variants: 125A
Price:
Payment & Security
American Express Diners Club Discover JCB Maestro Mastercard PayPal Union Pay Visa
Description
Supports Wireless Connections: Apple CarPlay/Android Auto /Super Link
Screen: 10.25-inch HD IPS capacitive Screen
Support Voice Controls: Apple Siri & Android Voice Control & Google.
Cameras: Carpuride W125A is equipped with a 4K Dash Cam & a 1080P Backup Camera.
Audio Output: 4 Sound Modes include Built-in speaker 8Ω2W, BT audio, FM, AUX (Note: Supports car BT sound by Carplay or A-Auto; does not support TF sound transmission to car speakers)
AUX output: 3.5mm RCA
Power supplied: Type-C 12V(Note: Please make sure to use the original Carpuride car charger; otherwise, it will affect the FM transmission performance.)
Carpuride W125A is equipped with a 4K Dash Cam & a 1080P Backup Camera.
Carpuride W125S is equipped with a 4K Front & a 1080P Rear Camera, a 1080P Infrared Cabin Camera.
Super Link
This Carpuride screen does not support automatic switching to the
rearview camera; instead, you need to manually activate the rearview
mode. To enable this feature, go to: Settings→ Camera→Reverse
line calibration→ Car charger one-touch reverse, where you can also
customize the time to activate the rearview display. When reversing,
simply press the reverse button on the car charger to trigger the
rearview camera.
Note: The black camera cable should be connected to the AV IN port
on the Carpuride screen, and the red wire does not need to be
connected. Please wrap and insulate the end of the red wire to avoid
accidental contact or camera flickering during driving.
Customer Reviews
Based on 5 reviews
80%
(4)
20%
(1)
0%
(0)
0%
0%